Opinie z zakresu ochrony przeciwpożarowej

Informacje podstawowe

Obowiązujące przepisy prawne nakładają na właścicieli, zarządców, użytkowników obiektów lub ich części obowiazek uzyskania opinii komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Przed złożeniem wniosku o wydanie opinii należy dokładnie okreslić podstawę prawną, zgodnie z którą wniosek będzie składany.

Złożenie wniosku o wydanie opinii oraz procedura jej wydania

Wniosek składa się na piśmie, wzory najczęściej składanych wniosków o opinię znajdują się poniżej w zakładce "Załączniki". Wniosek nalezy wypełnić w dwóch egzemplarzach i złożyć w sekretariacie tut. komendy, gdzie na jednej kopii pracownik potwierdza odbiór pisma i zwraca wnioskodawcy. Od tego momentu Komendant Powiatowy ma miesiąc na wydanie opinii.

Po otrzymaniu wniosku Komendant Powiatowey PSP w Wadowicach upoważnia funkcjonariuszy komendy do przeprowadzenia czynności kontrolno rozpoznawczych w zakresie:

  • kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych
  • oceny zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie budowlanym
  • rozpoznania możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej

Podczas w/w czynności spisywany jest protokół, na podstawie którego Komendant Powiatowy PSP wydaje opinię w zakresie spełnienia lub nie spełnienia przez obiekt wymagań przeciwpożarowych.

Najczęściej składane wnioski o opinie

  • WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY w obiekcie hotelarskim lub innym obiekcie, w którym są świadczone usługi hotelarskie. Wniosek składany jest na podstawie § 2 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452 z późn. zmian). Pobierz załącznik nr 2.

  • WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku, z wyłączeniem wypoczynku organizowanego w szkołach i placówkach. Wniosek składany jest na podstawie § 2 ust. 5 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452 z późn. zmian). Pobierz załącznik nr 3.

UWAGA: do w/w wniosku należy dołączyć szkic poszczególnych pomieszczeń obiektu, z określeniem ich funkcji, w szczególności pomieszczenia do spania, stołówki, pomieszczeń do zajęć wychowawczo-rekreacyjnych i sanitariatów.


  • WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY bez stałej infrastruktury komunalnej, w szczególności wypoczynku organizowanego w formie biwaku. Wniosek składany jest na podstawie § 2 ust. 5 pkt 3 lit. b rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452 z późn. zmian). Pobierz załącznik nr 4.

UWAGA: do w/w wniosku należy dołączyć szkic sposobu zagospodarowania terenu przeznaczonego na wypoczynek, w szczególności rozmieszczenia poszczególnych części: mieszkalnej, żywieniowej, zespołu służby zdrowia i sanitariatów.


  • PUNKT LUB ZESPÓŁ PRZEDSZKOLNY. Wniosek składany jest na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania  (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1520) . Pobierz załącznik nr 5.

  • ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE LUB PRZEDSZKOLE W SZKOLE PODSTAWOWEJ. Wniosek składany jest na podstawie Art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.). Pobierz załącznik nr 6.

  • ŻŁOBEK LUB KLUB DZIECIĘCY. Wniosek składany jest na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 326 z późn. zm.). Pobierz załącznik nr 7.

  • PLACÓWKA WSPARCIA DZIENNEGO. Wniosek składany jest na podstawie art. 18b ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 821 z późn. zm.). Pobierz załącznik nr 8.
Załączniki